wykonanie instalacji

 

elementy

Typowa instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składa się  z :

  • centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (potocznie zwana rekuperatorem)
  • przewody wentylacyjne
  • elementy nawiewne i wywiewne (zawory, anemostaty, kratki i inne)
  • czerpni
  • wyrzutni.

 

 

Wykonanie instalacji należy bezwzględnie opierać na wytycznych projektowych które zawierają niezbędne informacje m.in. takie jak obliczenia oporów, wydatki powietrza zgodne  z obowiązującymi normami  itp., oraz na rzetelnie wykonanym projekcie co gwarantuje w następstwie prawidłowość jej działania oraz eksploatacji.

Korzystając z oferty autoryzowanych firm instalacyjnych, co zalecamy ze względu na posiadane przez tejże firmy doświadczenie oraz fachową wiedzę, należy bezwzględnie żądać od wykonawcy  przede wszystkim fachowego projektu, zestawienia oraz opisu rodzaju zastosowanych materiałów a także, co jest bardzo istotne, szczególnie zwrócić uwagę na parametry techniczne samej centrali wentylacyjnej (rekuperatora) ponieważ to właśnie ten element instalacji będzie  praktycznie przez kolejne kilkanaście lat decydował o efektywności  działania systemu, sprawności odzysku ciepła, zużyciu energii elektrycznej co będzie miało swoje przełożenie przy opłatach za zużytą energię pobieraną  przez samą centrale oraz przy obniżeniu jej zużycia przez źródło ciepła dostarczanego do obiektu.

Oczywiście należy zwracać uwagę i na samą instalację przede wszystkim z  jakich materiałów jest wykonana, czasem warto zainwestować w teoretycznie droższe  rozwiązanie  tj. wykonanie systemu na przewodach sztywnych ( metal z warstwą ocynku, przewody z tworzywa sztucznego) niż skorzystać z „tańszej „ wersji opartej na przewodach elastycznych izolowanych słabej jakości które w przyszłości eliminują niestety możliwość wyczyszczenia układu a co za tym idzie obniżają drastycznie jakość dostarczanego powietrza, w rezultacie czego instalacja nadaje się tylko do wymiany co raczej jest na etapie wykończonego obiektu niemożliwe.

W chwili obecnej bardzo ekonomicznym i szybkim w wykonaniu a zarazem dającym na długie lata niezawodność  działania  oraz  higienę dostarczanego powietrza jest system rozdzielaczowy VENT FLEX,  dedykowany dla budownictwa jednorodzinnego, składający się z przewodów wykonanych z tworzywa sztucznego z powłoką antybakteryjną a także  antystatyczną oraz elementów przyłączeniowych tj. rozdzielacze, skrzynki rozprężne itp.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu montażu, doboru itp. znajdziecie państwo w zakładce „do pobrania” oraz przy poszczególnych działach systemów VENT-FLEX  oraz VENT-FLEX Plus. Zapraszamy także do skorzystania z pomocy naszego działu techniczno-doradczego który wykona bezpłatnie wycenę wstępną wraz z wymaganymi obliczeniami oraz wskaże autoryzowanego instalatora w waszej miejscowości lub w najbliższej okolicy.